Eğitim ve Seminerler

Saha Destek Personeli Afete Hazırlık Temel Eğitimi 17-21 Ağustos 2015

AFAD Başkanlığı, AFAD Müdahale Dairesi Psikososyal Hizmet Çalışma Grubunun TAMP Çalışma Grubu ile birlikte saha destek personeli için düzenlediği "Afetlere Hazırlık Temel Eğitimi" 17 - 21 Ağustos 2015 tarihleri arasında İzmir'de yapılmıştır. Eğitimde UNICEF yetkilileri akademisyenler ve kurum çalışanları da kendi konuları ile ilgili bölümlerde sunumlar yapmışlardır. Eğitim kapsamındaki hedeflerden olan temel afet hazırlık yetilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda yer alan telsiz kullanım eğitimi, telsiz haberleşmesinin afet anındaki önemi ve TRAC, Konak Şubemizce (TA3BH İsa ve TA3GD Özgür) katılımcılara anlatılmış ve sunum salonuna kurulan HF istasyon ile katılımcılarla çeşitli haberleşme modlarında tanıtım yapılmıştır.

(AFAD Sayfasında yayınlanan haber için tıklayınız)

https://www.afad.gov.tr/TR/HaberDetay.aspx?IcerikID=4636&ID=5
58TH JOTA- 19TH JOTI ETKİNLİĞİ

İzmir, Urla Çeşmealtı bölgesinde TRAC Konak Şubesi YM3KM çağrı işareti ile 16-17-18 Ekim 2015 tarihinde; 58th JOTA- 19th JOTI etkinliğine İZDOS İZMİR İZCİ VE DOĞA SPORCULARI GSK'nın 50 izcisi ile birlikte katılım yapılmıştır.  (Uluslararası izcilik sayfasında yer alan haberin bağlantı adresi, http://scout.org/node/126001)
İzcilerin dünyanın çeşitli ülkeleri ile görüşmesine olanak sağlanmış telsiz haberleşmesinin önemi bir kez daha anımsatılmıştır. Ülkemizden ANKARA, BOLU, KOCAELİ, ESKİŞEHİR vb. yerlerdeki izci istasyonları ile de haberleşme yapılmıştır. TRAC Konak şubesi (YM3KM) tarafından düzenlenen JOTA haberleşmesine ait tanıtım broşürü izcilere dağıtılmıştır. TRAC Ana tüzüğün 2 nci Md. m) fıkrasında yer alan amaçlarımızdan olan izcilerle işbirliği sağlanmasına yönelik bu çalışmalara, TRAC Konak Şubesi (YM3KM) tarafından her zaman katılım yapılmasına çalışılacaktır.

01-07 Mart 2016 Deprem Haftası Etkinlikleri Tanıtımı 

İZMİR Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Elektronik Haberleşme Topluluğu ile organize edilen, 1-7 MART 2016 Deprem Haftası Etkinlikleri kapsamında TRAC Konak Şubemizce; İZMİR Meslek Yüksekokulunda düzenlenen tanıtım alanında stand açılmıştır. Çalışmalara Şube üyelerimiz, TA3EA (Faruk), TA3GA (Abdurrahman), TA3ATA (Turgay), TA3GD (Özgür), TB3CXM-TA3MHD (Mehmet), TA3BH (İsa) katılmıştır. İzmir Radyo Amatörlerinden TA3EU (M. Ali), TA3BE (Cihan) standımızı ziyaret ederek, çalışmalarımıza yardım ve destek vermişlerdir. Standımızı ziyaret eden meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleri ile radyo amatörlüğü hakkında bilgi paylaşımları yapılmış, en kısa zamanda okullarında bir kulüp kurma hedefi ile ortak çalışılabileceği konusunda anlaşma sağlanmıştır. KEGM'ne yapılan başvuru ile TC35AFAD çağrı işareti alınarak, HF frekanslarda CW, SSB ve PSK modlarında çalışmalar yapılmış ve QRZ.com'da açılan sayfada AFAD kurumu tanıtımı yapılmış ve AFAD Başkanlığı web sayfasının linki eklenerek kurumun diğer çalışmaları hakkında da ziyaretçilerin bilgi edinmesi sağlanmıştır.

 Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. öğrencileri ile birlikte