WebSDR


Türkiye'nin İLK ve TEK WebSDR uygulaması !

WebSDR

SDR alıcılarını web sayfası üzerinden dinlemeye olanak sağlayan WebSDR uygulaması, ülkemizde ilk olarak şubemiz tarafından devreye alınmıştır. 20m ve 40m bantlarında başta olmak üzere 2m ve 70cm bantlarını da kapsayacak şekilde geliştirilmesi planlanan alıcımıza, aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.

Şimdilik java gereksinimine ihtiyaç duyuyor. Yeni nesil internet tarayıcılar maalesef java desteği vermiyor.  Java desteğini artık vermeyen modern bir tarayıcı kullanıyorsanız (ki büyük bir ihtimalle kullanıyorsunuz) alıcılarımızı dinleyemeyebilirsiniz. Uygulamanın yeni nesil web teknolojilerine güncellenmesi çalışmalarımız devam ediyor. Mobil tarayıcılarda ve yeni nesil (Örneğin Firefox 52 ve üstü vb.) tarayıcılarda çalışması için biraz zamana ihtiyacımız var. Anlayışınız için teşekkürler.Dinleyiciler için notlar (ÖNEMLİ):

- Bizler bu sistemi ilk olarak 22 Kasım 2010 tarihinde test amaçlı kurduk. Uzunca bir süre intranet pozisyonunda çalıştırdık. Daha sonra alıcının başına gelen aksilikler, besleme sorunları, şehir merkezindeki RF gürültüler  ile herkese açık bir şekilde sunmaya cesaret edemedik. Kendi yaptığımız testlerdeki kısır döngüye takılıp kalmaktansa, sistemi herkesin erişebileceği bir şekilde sunarak hataları daha kolay bulabileceğimizi düşündük. 7 yıl boyunca farklı zamanlarda online ve offline arasında gidip geldik. Şimdi kesintisiz online olmak hedefimiz.
 
- Mevcut internet bağlantısı aynı anda 500 kullanıcıyı rahatlıkla kaldıracak bir hızdadır. (Aynı bilgisayar networkü üzerindeki işletim sistemlerinin güncelleme zamanlarına denk gelmezseniz)  Biz genede bant genişliğini verimli kullanmak adına biraz temkinli davranarak bu sayıya bir limit getirdik.

- Alıcının bulunduğu locator için, İletişim linkine bakabilirsiniz. Sistemi kullanırken karşılaştığınız ve bizden kaynaklı olduğunu düşündüğünüz hata, eksiklikleri veya düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşınız. Antenin tam altında ve cihazın hemen yanındayken her şey gayet iyi görünüyor. Siz, ziyaretçinin, uzaktan yaptığı testlerin ve bizlere ileteceği tüm eleştirilerin (yapıcı, yıkıcı, kırıcı, tavsiye ve tümü) bizim için çok kıymetli olduğunu bilmenizi isteriz.

- 18.12.2017 Sistemi kullanan ve bazı tavsiye ve taleplerde bulunan tüm amatörlere teşekkür ederiz. son 2 ayda (Kasım ve Aralık) 90895 ayrı istemciden ziyaretci aldık. Bu ziyaretci sayısı, beklediğimizin biraz üzerinde olduğu için hem şaşırdık, hemde sistemde bazı düzenlemeler yapma gereği duyduk. Sizlerin uyarı, talep ve tavsiyeleri ile sisteme 2m bandını ekledik. Yukarıdaki metinlerde üstü çizili olanlar zamanla değiştirdiğimiz noktalardır. Eski halini arşiv olarak tutmak için üzeri çizili metinleri dikkate almayınız.

- 20.12.2017 Yeni nesil tarayıcılarda java desteği olmamasından dolayı html5 versiyonuna geçiş yapıldı ve mobil cihazlardan bağlanan kullanıcıların da dinleme yapabileceği hale getirildi. 40m alıcısı hala sorunlu olduğu için bazı zamanlarda ses sorunları yaşanabiliyor.

WebSDR sunucumuza aşağıdaki linki tıklayarak veya www.websdr.org sitesindeki listeden erişebilirsiniz.Comments